Meirānu Kalpaka pamatskola
Meirānu Kalpaka pamatskola Comenius saimē…
Laika posmā no 2010.gada 1.septembra līdz 2012.gada 30.septembrim Meirānu Kalpaka pamatskola darbojās Comenius skolu daudzpusējās partnerības projektā „Kunst ist ein Spiegel, in dem jeder sich sieht. J.W. von Goethe” („Māksla ir spogulis, kurā katrs redz sevi. J.V. fon Gēte”).
Projektā iesaistījās 5 skolas: Vidsodis pamatskola (90 skolēni)/Lietuva, Karl-Sellheim pamatskola (300 skolēni)/ Vācija, Georgi Stoikov Rakovski vidusskola (500 skolēni)/ Bulgārija, Meirānu Kalpaka pamatskola (70 skolēni)/ Latvija, Meserret Inel Ilkogretim pamatskola (600 skolēni)/ Turcija.
Projekta mērķi:
- Iepazīt citas Eiropas valstis, to kultūru, dibināt kontaktus un paplašināt skolēnu un skolotāju zināšanas par Eiropas Savienību.
- Radīt iespēju satikties un kopīgi radoši sadarboties jauniešiem no dažādām Eiropas Savienības valstīm.
- Popularizēt veselīgu dzīves veidu tēmas ietvaros.
- Labāk iepazīt un salīdzināt piecu partnervalstu izglītības sistēmu un mācību procesu.
- Aktualizēt svešvalodu (angļu, vācu, krievu) apguvi mūžizglītības aspektā un saistībā ar reālo dzīvi.
- Uzlabot darbu ar informāciju tehnoloģijām.
- Radīt vienlīdzīgas iespējas visiem skolēniem.
- Iepazīt starpkultūru sadarbības iespējas, veicinot skolu partnerības un dalībnieku individuālo kontaktu uzturēšanas turpinājumu.
Skolēniem un pedagogiem bija iespēja iepazīties un izpētīt sekojošas tēmas: valsts un tās struktūra, populārākie mākslas virzieni, ainava un arhitektūra, tradicionālā virtuve, tautas māksla, reliģija senāk un mūsdienās, mana valsts iepazīstina ar sevi pasauli.
Projekta ietvaros čakli darbojāmies mājās un viesojāmies partnerskolās, iepazīstot valstis, to kultūras, tradīcijas. Ārpusstundu darbs skolā tika balstīts uz projektā paredzētajām aktivitātēm. Šo divu mācību gadu laikā izveidojām prezentācijas par savu skolu, parādījām savas dziesmas un dejas, apmainījāmies ar pašgatavotām putnu barotavām un Ziemassvētku apsveikumiem. Tikšanās reizē Lietuvā (2010.gada 15.-20.oktobris) skolēni piedalījās radošajās darbnīcās, gatavojot nacionālos ēdienus, kopīgā pēcpusdienā, dziedot un dejojot, iepazinām mūsu mazo kaimiņvalsti, kas piedāvā bezgala daudz iespēju. Skolā tika izveidots kalendārs, kur atspoguļota informācija par Lubānas novada skolām, dzejniekiem, kultūru, uzņēmējiem utt., kā arī kopīgs partnerskolu kalendārs 2011.gadam. Skolā notika sniega figūru konkurss „Jauniešu vēlmes sniegā”. Projekta tikšanās reizē Vācijā (2010.gada 1.- 6.decembris) skolēni piedalījās radošajās darbnīcās „Toņu un krāsu dialogs” un veidoja figūras par tēmu „Jauniešu vēlmes sniegā”, ieraudzīja Berlīni Adventes laikā. Izveidojām filmiņu „Es un mana pasaule”, prezentācijas „Teātris manā valstī”, „Mana valsts un tās vēsture”, kopīgu plakātu „Māksla un kultūra mana skolā”, informatīvu brošūru „Kad jūs ceļojat pa manu valsti”, prezentācijas par ainavu un arhitektūru „Cik labi es jūtos savā zemē!” Mājturības un tehnoloģiju un vizuālās mākslas stundās skolēni pagatavoja maskas. Tikšanās reizē Turcijā ( 2011.gada 6.-12.maijs) iepazinām gluži citas tradīcijas, kultūru, reliģiju, klimatu, dzīves stilu un līmeni, paviesojāmies citā pasaules daļā. Bijām īpaši lepni, kad, tiekoties Latvijā, (2011.gada 9.-14.septembris) mūsu viesi bija sajūsmā par Rīgas arhitektūru, Siguldas gleznainajām ainavām un vēsturisko dvašu, Latgales zilajiem ezeriem un cilvēku viesmīlību un sirsnību, darba tikumu. Radošās darbnīcas saistījās ar Eiropu kā mūsu kopējām mājām un dabas materiālu izmantošanu. Izveidojām filmiņas par skolas bibliotēku, kas aicina skolēnus lasīt, un skolēnu brīvprātīgo darbu tajā, par tautisko deju tradīcijām skolā un tikšanos ar Latvijas Valsts prezidentu Andri Bērziņu, kurš 6.martā viesojās mūsu skolā, piedaloties O.Kalpakam veltītā pasākumā. Saulainajā Bulgārijā (2012.gada 9.-14.maijs) vienojoties raitā dejas solī, izbaudījām Melnās jūras un Balkānu kalnu burvību.
Skolā notika pēcpusdienas, kurās skolēniem un skolotājiem bija iespēja iepazīties ar vizīšu gaitu, dalīties iespaidos, pārdomās. Arī mācību gada noslēguma pasākumā „Gada skolēns” vēlreiz atskatījāmies uz projekta gaitu. Svešvalodu stundās skatāmies un analizējam partnerskolu mājas darbus. Lai noskaidrotu skolēnu, skolotāju, vecāku, sabiedrības informētību un domas par projekta norisi, izveidojām anketas, kuru rezultāti palīdz izvērtēt projekta efektivitāti un izvirzīt uzdevumus turpmākajam darbam.
Plašāka informācija par Comenius skolu savstarpējās sadarbības projektu ir atspoguļota un pieejama laikrakstā „Lubānas Ziņas”, Lubānas novada mājas lapā www.lubana.lv, Meirānu Kalpaka pamatskolas mājas lapā www.meiranukalpakapsk.lv.
Pēc visu aptaujāto domām, starptautiskais projekts ir tikai ieguvums, īpaši mums, mazai lauku skolai. Dzīvojot ģimenēs un ielūkojoties tādās vietās, kur tūristi parasti netiek vesti, esam pamatīgi iepazinuši četras valstis, to kultūru un mentalitāti. Skolēniem ir lieliska motivācija mācīties, apgūt svešvalodas, jauna pieredze ceļojot un komunicējoties ar ārzemju jauniešiem. Ir izveidojusies cieša draudzība ar partnerskolām un iezīmējas turpmākās sadarbības plāni. Esam kļuvuši par daļu no ģimenes.
Paldies skolēniem, kolēģiem, vecākiem un visiem labajiem cilvēkiem, kas atbalstīja mūs šajos divos gados, pielika roku, lai jaunieši gūtu pamatīgu pieredzi un, būdami lepni par savu dzimto pusi, iznestu tās vārdu pasaulē.
Mēs esam maza valsts un skaitliski neliela tauta, bet ar savu kultūras mantojumu, cilvēcisko sirds siltumu, viesmīlību un vienotību varam nostāties līdzās pārējām Eiropas valstīm un, kā atzina mūsu draugi, daudzējādā ziņā, pacelties arī pāri.
Meirānu Kalpaka pamatskolas skolotāja,
projekta koordinatore no Latvijas puses - Ilze Stiprā